Notodden Bordtennisklubb

Litt om Bordtennis

Tenis stołowy to jedna z najważniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Do gry używa się rakietek i zazwyczaj trenuje się w zamkniętych pomieszczeniach, przy czym w meczu uczestniczy dwóch lub czterech zawodników. Gra jest szybka i polega na odbijaniu rakietką niewielkiej, plastikowej piłeczki tak, aby przelatywała nad siatką rozciągniętą na środku stołu. Piłeczka może uderzyć o stół tylko raz, zanim zostanie odbita do przeciwnika.

Zawodnicy odbijają piłeczkę przy pomocy rakietki z jednej strony stołu na drugą. Jeśli zawodnik nie trafi w piłeczkę, traci punkt. W wyniku wygranej wymiany piłek między przeciwnikami zawodnik zyskuje jeden punkt, bez względu na to, czy serwował, czy też nie. Najczęściej gra toczy się do uzyskania przez jednego z zawodników 11 punktów. Wówczas kończy się tzw. set. Jeśli wynik w danym secie wynosi 10-10 zawodnicy kontynuują grę do momentu, w którym jeden z nich uzyska dwupunktową przewagę nad drugim. Zawodnik, który wygra trzy sety wygrywa mecz. W Norwegii organizowane są zarówno zawody lokalne, jak i większe turnieje tenisa stołowego, w których można brać udział przez cały rok.